תיקנאים או Blattaria בשמם המדעי,  מכונים גם ג'וקים ,הינם חרקים פעילי לילה לרוב , בעלי מחושים ארוכים ושריון מוקשה שנוכחותם מעידה רבות על ליקויי תברואה סניטציה או תחזוקת תשתיות באזור הימצאותם. התיקנים מהווים מטרד אסתטי ומאוד לא נעים בנוסף למסוגלותם להעביר אלינו באופן מכאני חיידקים וגורמי מחלה כדוגמת מחלות מעיים שונות עקב יכולת המעבר שלהם ממקומות הקינון המזוהמים שלהם אל מקורות המזון שלנו.

נקבת התיקן מטילה את ביציה בתוך תיקים אותם תדביק במקומות הדגירה האופייניים בהתאם למין ולסוג התיקן אשר מהם יבקעו עשרות נימפות תיקנים בתום משך זמן הבקיעה , ומכאן שמם העברי "תיקנאים".

ישנם מינים רבים של תיקנים בעולם ולכל אחד מהם תכונות, מקורות קינון ואזורי הימצאות שונים זה מזה. התיקנים מהווים גורם משפיע מאוד על שיטות המניעה והשיקולים בבחירת פעולת הדברה מקצועית ובטוחה כנגדם. התיקן הינו חרק בעל כושר שרידות מהגבוהים בטבע ובתנאי קיצון ללא מים או מזון והוא לא זקוק להרבה בכדי לשרוד ולהתפתח היכן שיימצא , אם הוא כאן הוא כאן בכדי להישאר ! הדברה מקצועית כנגדם הינה הדברה משולבת  החייבת לכלול בתוכה ניטור מקצועי מקדים לטובת הבנת המפגע ושימוש מושכל ובטוח בחומרי הדברה. שיתווספו  לידע מקצועי מעמיק בהדרכה לפעולות מנע שגרתיות כנגד התבססות אוכלוסיית התיקן ורק לבסוף את פעולת הדברת תיקנים שתיקבע בהתאם למשתנים בשטח. מיני התיקנים העיקריים בישראל המהווים מפגע תברואתי הדורש טיפול הדברה מקצועי , הינם: 

תיקן אמריקאי

תיקן אמריקאי Periplaneta Americana

גודלו של התיקן האמריקאי  נע בין  3 – 3.5 ס"מ וצבעו חום אדמדם , יש המשווים את צורת התיקן האמריקאי לצורת "תמר" . לתיקן האמריקאי ישנה קוטיקולה (מעטפת גוף) מוקשת והוא בעל כושר שרידות ועמידות בתנאי קיצון שונים. תיקן זה חובב מאוד מקומות לחים ומעופשים כדוגמת ביובים , פחי אשפה , בורות ניקוז וספיגה ואפילו ארונות מטבח מעופשים. לתיקן האמריקאי כושר תעופה טוב ולכן לא מן הנמנע שיימצא גם בקומות גבוהות מן הקרקע כשהוא מחפש לחדור לאזורים שונים בביתנו. זאת בנוסף ליכולת החדירה שלו לבתים ולעסקים תוך שימוש בתשתיות המבנה כמו מערכות וצינורות המים, הביובים, מעברי החשמל בקירות וכו' . הטיפול במקורות הקינון של התיקן האמריקאי, ופעולות ההדברה בהם דורשים ידע מעמיק והיכרות נרחבת עם המזיק תוך שימוש מושכל ומותאם של חומרי הדברה ייעודיים. עקב הימצאותו של תיקן זה באזורים לחים מאוד או בעלי אחוז רטיבות גבוה, דבר הפוגם בכושר הפעילות והשארתיות של מרבית חומרי ההדברה. באמצעות הדברת תיקנים מקצועית משולבת הכוללת ניטור מקצועי, זיהוי המזיק ומקורותיו לצד פעולות מנע והדברה יסודיות וממוקדות במקורות הקינון של התיקן ניתן לפתור את נגע התיקן האמריקאי באופן שיעניק לך שקט וישפר את רמת התברואה תוך שמירה על בטיחותך .

תיקן פסים חום

תיקן פסים חום Supella Supellectilium

גודלו של תיקן הפסים החום הוא כ 2 – 2.5 ס"מ , הוא נוטה להזכיר ולבלבל במעט בעין לא מקצועית עם התיקן הגרמני. אך בשונה מן התיקן הגרמני ,שעל לוחית ראשו שני פסי אורך שחורים,  לתיקן הפסים החום ישנם פסים רוחביים חומים על הכנפיים ומכאן גם שמו "תיקן פסים חום" . תיקן הפסים הינו חובב ידוע של מקומות חמים ויבשים ולרוב נאתר אותו באזורים המאפשרים זאת כדוגמת מנועים של מכשירי חשמל , ארונות ומגירות. כאשר נקבת תיקן הפסים החום לרוב תבחר במגירות או ארונות בעלי חיפוי נייר כמקום מועדף להדביק בו את תיקי הביצים מהם יבקעו הדורות הבאים של תיקן הפסים. עובדה זאת עוזרת בניטור וזיהוי תיקן הפסים החום ומיקום הימצאותו . תיקן הפסים החום הינו פעיל לילה כדומה ליתר סוגי התיקנים אך מפאת גודלו הקטן והחפיפה לשעות השינה של מרבית בני האדם לעיתים קשה להבחין בנוכחותו בבית או בעסק עד אשר המפגע גדל ונוכחותו בבית בדירה או בעסק מתעצמת .

תיקן

תיקן מזרחי Blatta Orientalis

גודלו של התיקן המזרחי הוא כ 2 – 2.5 ס"מ וצבעו חום כהה עד שחור. גופו איננו פחוס כגופם של תיקנים אחרים. את מקומות הקינון והדגירה של התיקן המזרחי נאתר לרוב במקומות חיצוניים כדוגמת מרפסות , אזורי ישיבה חיצוניים במסעדות וכו' . יכולת וקצב ההתרבות של תיקן זה בדומה לכל התיקנים המוזכרים הינה גבוה וחשוב מאוד לפעול כנגדם בהקדם האפשרי ובאמצעות בעל מקצוע מיומן ומנוסה שידע לזהות את סוג התיקן ובכך לאתר ולטפל במקורות הדגירה האופייניים תוך ביצוע שילוב של ניטור מקצועי , פעולות מניעה ולבסוף הדברה מקצועית ובטוחה בחומרים ייעודיים וכלים מקצועיים.

אמצעי מניעה:  ניקיון וסניטציה , אחסון נכון של מזון , פינוי אשפות , נהלי עבודה בסביבת מזון , התנהלות תברואתית תקינה , אטימת סדקים וחריצים במבנה וזיהוי ותיקון ליקויים וכשלים בתשתיות וכו'

תיקן גרמני

תיקן גרמני Blattela Germanica

גודלו 1-1.5 ס"מ , צבעו חום ג'ינג'י ואחד מן הסימנים המאפיינים של התיקן הגרמני אשר יעזרו לכם לזהותו הינם צמד הפסים השחורים אשר על לוחיות ראשו. התיקן הגרמני נחשב לקשה מאוד להדברה הן משום היותו תיקן החובב מקומות חמים ובעייתיים כדוגמת מיקרוגלים , תנורי אפייה , מנועי מקררים , מכשירים כדוגמת מכשירי תמי-4 ודומיהם ומכונות להכנת קפה, אשר מובן כי לא ניתנים לריסוס עקב היותם מכשירים מוליכי חשמל והסכנה הכרוכה שבכך! אך לא פחות חשובה מכך היא העובדה שמכשירים אלו הינם מכשירים המשמשים אותנו לצריכת מזון ושתייה שעלולים לבוא במגע עם חומר ההדברה. כמו כן אופי ההדבקה בתיקן הגרמני והמקורות הרבים מהם הוא עלול לחזור ולהגיע שוב אלינו החל מקרטונים שאנו מביאים לביתנו , קניות , ספקי סחורה במסעדות או עסקים שכנים הנגועים בתיקן הגרמני  ובנוסף לעמידות החיסונית שתיקן זה החל להפגין בשנים

אמצעי הדברה:  חומרי הדברה ייעודיים , פיתיונות תיקנים , ג'לים , מלכודות תיקנים , מלכודות פרומונים , אמצעי הדברת תיקנים מכאניים , אמצעי בקרת אקלים ועוד.

אירגון המדבירים
null
  • קבלו הצעת מחיר חינם עכשיו! חייגו 1700-55-47-47

    נציג מקצועי מטעמנו ישמח לטפל בפנייתכם ולספק עבורכם הצעת מחיר מפורטת ומידע מלא אודותינו.

  • מעוניין לקבל הצעת מחיר

לקוחות ממליצים

יאיר ממליץ

טוטאל בחרתם לא הצטערתם!

רוצה להמליץ לכולם על טוטאל הדברות, סיפקו לי שירות מעולה למסעדה שלי באשקלון! היו לי הרבה נמלים באיזור המטבח וניסיתי כל דבר אפשרי עד שכבר התייאשתי.. התקשרתי לטוטאל והגיע אליי תוך חצי שעה מדביר ודאג להשמיד את כל הנמלים. תודה רבה על שירות מעולה

יורם פרנקו

טוטאל הדברה
5.0
2017-04-24T23:16:20+00:00

יורם פרנקו

יאיר ממליץ
רוצה להמליץ לכולם על טוטאל הדברות, סיפקו לי שירות מעולה למסעדה שלי באשקלון! היו לי הרבה נמלים באיזור המטבח וניסיתי כל דבר אפשרי עד שכבר התייאשתי.. התקשרתי לטוטאל והגיע אליי תוך חצי שעה מדביר ודאג להשמיד את כל הנמלים. תודה רבה על שירות מעולה
עליזה ממלוצה

אמינים, זריזים ומחירים הוגנים..

היו לי ספקות להזמין מדביר שאני לא מכירה אליי הביתה לאחר שבעבר היו לי כמה שממש איכזבו אותי אך כשחייגתי לטוטאל הכל כבר היה מאחורי זה... הגיעו לי לאחר 20 דק' בלבד! מחקו לצמיתות את כל המזיקים שהיו לי בבית (נמלים,ג'וקים ועכבישים) במחיר מאוד הוגן! אז המון תודה לכם ואני ימליץ עליכם לכל הסובבים אותי.

מיכל נרקיס

טוטאל הדברה
5.0
2017-04-24T23:16:17+00:00

מיכל נרקיס

עליזה ממלוצה
היו לי ספקות להזמין מדביר שאני לא מכירה אליי הביתה לאחר שבעבר היו לי כמה שממש איכזבו אותי אך כשחייגתי לטוטאל הכל כבר היה מאחורי זה... הגיעו לי לאחר 20 דק' בלבד! מחקו לצמיתות את כל המזיקים שהיו לי בבית (נמלים,ג'וקים ועכבישים) במחיר מאוד הוגן! אז המון תודה לכם ואני ימליץ עליכם לכל הסובבים אותי.
5
2
הדברה בדרום

טוטאל הדברות | שירותי הדברה

לקבלת הצעת מחיר